Ślubowanie klas pierwszych
Po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona - Henryka Sienkiewicza. W tym dniu Pan Dyrektor Tomasz Niewęgłowski dokonał symbolicznego pasowania uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.
Konkurs z nadleśnictwa
Inga Nowicka i Antoni Nowicki – uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojcieszkowie, zajęli III miejsce w konkursie plastycznym „Z życia lasu – mieszkańcy lasu”, zorganizowanym przez Nadleśnictwo w Łukowie. Serdecznie gratulujemy!
Dzień Języków Obcych 2014
26 września został ogłoszony przez Radę Europy dorocznym Europejskim Dniem Języków.
Od kilku już lat w naszej szkole (jak i na całym świecie) ten dzień obchodzony jest uroczyście.
W tym roku świętowanie zaczęliśmy już 24 września.
Absolwent naszego Gimnazjum, Andrzej Świder, obecnie student filologii angielskiej w Siedlcach, dzielił się z uczniami swoimi wrażeniami z podróży po Irlandii. Na zajęciach z języka angielskiego każda klasa oglądała specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, która tak bardzo rozbudziła ciekawość młodzieży, że autor został obsypany dodatkowymi pytaniami.
Uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w ankiecie, w której odpowiadali na pytanie „Dlaczego uczę się języków obcych?” Swoich odpowiedzi udzieliło 212 uczniów ze wszystkich klas gimnazjum. Ankieta miała charakter otwarty, tzn. uczniowie sami i w sposób dowolny wypowiadali się na temat swojej nauki języków obcych. Część podawała jedną odpowiedź, inni przedstawiali po kilka powodów. Wykres przedstawia 10 najczęściej powtarzających się przykładów.
Zdecydowana większość uczniów (49%) uważa, że języki obce mogą się przydać w przyszłości, np. w pracy. Kolejne miejsce (21%) zajmuje chęć skutecznego komunikowania się z obcokrajowcami (zarówno w Polsce, jak i za granicą). Trochę mniej (18%) uczniów twierdzi, że uczą się języków obcych, ponieważ są one w programie szkoły. Podobne, ale nie tak szczegółowe zdanie ma 15% uczniów, którzy uważają, że gdyby nie musieli, to z pewnością nie uczyli by się języków. Pozytywnym (tj. nieprzymusowym) powodem nauki języków w szkole, jest chęć wyjazdu za granicę (bez podawania konkretnego celu tego wyjazdu). Tak odpowiedziało również 15% uczniów. 11% gimnazjalistów napisało, że uczą się języków, bo po prostu chcą. Poniżej 10% pojawiały się jeszcze takie odpowiedzi: chcę mieć dobre wykształcenie – 8%, lubię – 7%, każą mi (bez wskazania, kto) – 6% oraz chcę poznawać innych ludzi i ich kulturę – 5%. Pozostałe odpowiedzi były już pojedyncze.
Nauczyciele języków obcych ogłosili także konkurs plastyczny na najlepszy plakat dotyczący tego święta. Wielu uczniów zaangażowało się w przygotowania, przez co wybór zwycięscy nie był tak łatwy. Jury konkursowe długo podejmowało decyzję, która ostatecznie przedstawia się następująco:
3 miejsce ex aequo : Dominika Warpas z kl. III c i Sebastian Paniak z kl. II c
2 miejsce ex aequo: Paweł Leszczak i Mateusz Majchrzak z kl. II a oraz Ewelina Szczęsna, Marta Warpas, Dawid Duchowicz i Jakub Malinowski z kl. I d
1 miejsce: Weronika Rybak, Natalia Stępniewska i Aleksandra Salak z kl. II b
1 października 50 uczniów naszego Gimnazjum wzięło udział w konkursie wiedzy o Rosji i krajach anglojęzycznych. Najlepsze wyniki osiągnęli:
3 miejsce – Jakub Olszak z kl. III b
2 miejsce – Jacek Gmurkowski z kl. II b
1 miejsce – Dominika Pycka z kl. III b
Świętowanie zakończyliśmy uroczystym apelem w środę 8 października. Młodzież odegrała scenki, które pokazały, że znajomość języków obcych jest konieczna we współczesnym świecie. Wyświetlono także prezentacje multimedialne o Wielkiej Brytanii i o Rosji, a szkolny zespół Henio Kids zaśpiewał piosenki po rosyjsku i po angielsku. Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół, Tomasz Niewęgłowski, który podsumował obchody Dnia Języków Obcych w naszej szkole.
Zapraszamy do galerii ze zdjęciami!
Impreza Integracyjna
Szkoła Podstawowa w Wojcieszkowie bierze udział w projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w 1034 podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.
Projekt skierowany jest nie tylko do środowisk szkolnych – uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, ale także do tzw. „otoczenia szkoły” – pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Podczas ostatniego warsztatu wspólnie doszliśmy do wniosku, że wspaniałym działaniem w naszej szkole, które wzmocni współpracę będzie Impreza Integracyjna. Tak też się stało 27 października 2014r. odbyła się Impreza Integracyjna z okazji Święta Szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Janusz Wylotek - wójt gminy Wojcieszków, Pan Maciej Cybulski - Dyrektor Muzeum im. H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Pani Jadwiga Jóźwik - prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa, Pani Alicja Porębska - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wojcieszkowie, Pani Jadwiga Tymosz - przedstawiciel Ośrodka Zdrowia w Wojcieszkowie. Uroczystość zaczęła się od ślubowania uczniów klas pierwszych, podczas której starsi koledzy wprowadzili pierwszoklasistów w wielką szkolną rodzinę. Kolejnym punktem programu było przybliżenie zabaw i zajęć Henryka Sienkiewicza z okresu dzieciństwa przez rodziców przedszkolaków. Następnie odbyła się część artystyczna mającą na celu przedstawienie postaci Henryka Sienkiewicza. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu muzycznego gdzie współpracę można było zobaczyć i usłyszeć. Wspaniałą zabawą dla dzieci, rodziców i nauczycieli były zawody sportowe, których zwycięscy zostali nagrodzeni upominkami sponsorowanymi przez: Stację Paliw Stanisław Latoch, Pawilon Handlowy Jarosław Pycka, F.H.U. Benito Michał Woźniak, F.H.U. Agrostar Piotr Barszcz
Zabawa była wspaniała a co najważniejsze w każdym punkcie programu uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele co było dowodem na to jak wspaniale, wspólnie potrafimy się bawić.
Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z imprezy.
Dnia 14.01.2015r. odbyła się „Choinka Noworoczna”, która jest kontynuacją projektu edukacyjnego „Szkoła Współpracy”. Dekoracje na tę uroczystość wykonali nauczyciele przy współpracy z rodzicami. Impreza zaczęła się przywitaniem uczniów, rodziców i nauczycieli biorących udział w tej zabawie. Następnie każda klasa przedstawiła scenkę lub taniec przygotowany przez siebie. Uczniowie i nauczyciele wykazali się kreatywnością i pomysłowością. W przerwach między występami klas uczniowie bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach.
W ramach Szkoły Współpracy organizowany był cykl spotkań integracyjnych. Jednym z nich była impreza zorganizowana 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka pod nazwą Święto Rodziny. W organizacje święta włączyli się rodzice, nauczyciele i dzieci. Zdjęcia w galerii przedstawiają klimat imprezy. Zapraszamy za rok.
Mamy nadzieję, że tego typu idee pomogą nam stworzyć taką szkołę, w której każdy uczeń, rodzic i nauczyciel będzie chętnie pracował, rozmawiał jak również uczestniczył we wspólnej zabawie.
Lider Animator
W Centrum Olimpijskim w Warszawie 16 października 2013 na I Ogólnopolskim Kongresie Animatorów Sportu Mirosława Belniak odebrała nagrodę – wyróżnienie w konkursie Lider Animator 2013. Program „Wychowanie fizyczne dawką ruchu sportu i radości” znalazł się w 10 wyróżnionych ( spośród ponad 500 ) i został uhonorowany kwotą 2000 zł. W kongresie uczestniczył również dyrektor ZS Tomasz Niewęgłowski. Na zdjęciu poniżej dziesiątka wyróżnionych.
M. Belniak już po raz drugi znalazła uznanie komisji wymienionego konkursu, bowiem w roku 2012 została jego laureatem i otrzymała 13000 zł, które zostały wydatkowane na realizację programu zdrowotnego „Chcę być zdrowa jestem sprawna i aktywna fizycznie”. Poniżej 16 laureatów wraz z organizatorami konkursu.