Ślubowanie klas pierwszych

     Po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona - Henryka Sienkiewicza.  W  tym dniu Pan Dyrektor Tomasz Niewęgłowski dokonał symbolicznego pasowania uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.

Konkurs z nadleśnictwa

     Inga Nowicka i Antoni Nowicki – uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojcieszkowie, zajęli III miejsce w konkursie plastycznym  „Z życia lasu – mieszkańcy lasu”,  zorganizowanym przez Nadleśnictwo w Łukowie. Serdecznie gratulujemy!

 

Dzień Języków Obcych 2014

26 września został ogłoszony przez Radę Europy dorocznym Europejskim Dniem Języków.

Od kilku już lat w naszej szkole (jak i na całym świecie) ten dzień obchodzony jest uroczyście.

W tym roku świętowanie zaczęliśmy już 24 września.

Absolwent naszego Gimnazjum, Andrzej Świder, obecnie student filologii angielskiej w Siedlcach, dzielił się z uczniami swoimi wrażeniami z podróży po Irlandii. Na zajęciach z języka angielskiego każda klasa oglądała specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, która tak bardzo rozbudziła ciekawość młodzieży, że autor został obsypany dodatkowymi pytaniami.

Uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w ankiecie, w której odpowiadali na pytanie „Dlaczego uczę się języków obcych?” Swoich odpowiedzi udzieliło 212 uczniów ze wszystkich klas gimnazjum. Ankieta miała charakter otwarty, tzn. uczniowie sami i w sposób dowolny wypowiadali się na temat swojej nauki języków obcych. Część podawała jedną odpowiedź, inni przedstawiali po kilka powodów.  Wykres przedstawia 10 najczęściej powtarzających się przykładów.

Wykrea

Zdecydowana większość uczniów (49%) uważa, że języki obce mogą się przydać w przyszłości, np. w pracy. Kolejne miejsce (21%) zajmuje chęć skutecznego komunikowania się z obcokrajowcami (zarówno w Polsce, jak i za granicą). Trochę mniej (18%) uczniów twierdzi, że uczą się języków obcych, ponieważ są one w programie szkoły. Podobne, ale nie tak szczegółowe zdanie ma 15% uczniów, którzy uważają, że gdyby nie musieli, to z pewnością nie uczyli by się języków. Pozytywnym (tj. nieprzymusowym) powodem nauki języków w szkole, jest chęć wyjazdu za granicę (bez podawania konkretnego celu tego wyjazdu). Tak odpowiedziało również 15% uczniów. 11% gimnazjalistów napisało, że uczą się języków, bo po prostu chcą. Poniżej 10% pojawiały się jeszcze takie odpowiedzi: chcę mieć dobre wykształcenie – 8%,  lubię – 7%, każą mi (bez wskazania, kto) – 6% oraz chcę poznawać innych ludzi i ich kulturę – 5%. Pozostałe odpowiedzi były już pojedyncze.

Nauczyciele języków obcych ogłosili także konkurs plastyczny na najlepszy plakat dotyczący tego święta. Wielu uczniów zaangażowało się w przygotowania, przez co wybór zwycięscy nie był tak łatwy. Jury konkursowe długo podejmowało decyzję, która ostatecznie przedstawia się następująco:

3 miejsce ex aequo : Dominika Warpas z kl. III c i Sebastian Paniak z kl. II c

2 miejsce ex aequo: Paweł Leszczak i Mateusz Majchrzak z kl. II a oraz Ewelina Szczęsna, Marta Warpas, Dawid Duchowicz i Jakub Malinowski z kl. I d

1 miejsce: Weronika Rybak, Natalia Stępniewska i Aleksandra Salak z kl. II b

1 października 50 uczniów naszego Gimnazjum wzięło udział w konkursie wiedzy o Rosji i krajach anglojęzycznych. Najlepsze wyniki osiągnęli:

3 miejsce – Jakub Olszak z kl. III b

2 miejsce – Jacek Gmurkowski z kl. II b

1 miejsce – Dominika Pycka z kl. III b

Świętowanie zakończyliśmy uroczystym apelem w środę 8 października. Młodzież odegrała scenki, które pokazały, że znajomość języków obcych jest konieczna we współczesnym świecie. Wyświetlono także prezentacje multimedialne o Wielkiej Brytanii i o Rosji, a szkolny zespół Henio Kids zaśpiewał piosenki po rosyjsku i po angielsku. Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół, Tomasz Niewęgłowski, który podsumował obchody Dnia Języków Obcych w naszej szkole.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami!

 

Impreza Integracyjna

    Szkoła Podstawowa w Wojcieszkowie bierze udział w projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w 1034 podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami     i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.

    Projekt skierowany jest nie tylko do środowisk szkolnych – uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, ale także do tzw. „otoczenia szkoły” – pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.  Podczas ostatniego warsztatu wspólnie doszliśmy do wniosku, że wspaniałym działaniem w naszej szkole, które wzmocni współpracę będzie Impreza Integracyjna. Tak też się stało 27 października 2014r. odbyła się Impreza Integracyjna        z okazji Święta Szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Janusz Wylotek - wójt gminy Wojcieszków, Pan Maciej Cybulski - Dyrektor Muzeum im. H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Pani Jadwiga Jóźwik - prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa, Pani Alicja Porębska - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wojcieszkowie, Pani Jadwiga Tymosz - przedstawiciel Ośrodka Zdrowia w Wojcieszkowie. Uroczystość zaczęła się od ślubowania uczniów klas pierwszych, podczas której starsi koledzy wprowadzili pierwszoklasistów w wielką szkolną rodzinę. Kolejnym punktem programu było przybliżenie zabaw i zajęć Henryka Sienkiewicza z okresu dzieciństwa przez rodziców przedszkolaków.  Następnie odbyła się część artystyczna mającą na celu przedstawienie postaci Henryka Sienkiewicza. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu muzycznego gdzie współpracę można było zobaczyć  i usłyszeć. Wspaniałą zabawą dla dzieci, rodziców i nauczycieli były zawody sportowe, których zwycięscy zostali nagrodzeni upominkami sponsorowanymi przez: Stację Paliw Stanisław Latoch, Pawilon Handlowy Jarosław Pycka, F.H.U. Benito Michał Woźniak, F.H.U. Agrostar Piotr Barszcz

    Zabawa była wspaniała a co najważniejsze w każdym punkcie programu uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele co było dowodem na to jak wspaniale, wspólnie potrafimy się bawić.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z imprezy.

 

   

    Dnia 14.01.2015r. odbyła się „Choinka Noworoczna”, która jest kontynuacją projektu edukacyjnego „Szkoła Współpracy”. Dekoracje na tę uroczystość wykonali nauczyciele przy współpracy z rodzicami. Impreza zaczęła się przywitaniem uczniów, rodziców i nauczycieli biorących udział w tej zabawie. Następnie każda klasa przedstawiła scenkę lub taniec przygotowany przez siebie. Uczniowie i nauczyciele wykazali się kreatywnością i pomysłowością. W przerwach między występami klas uczniowie bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach.

 
  
   11 marca  w Szkole Podstawowej w Wojcieszkowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet.  W tym roku było nam bardzo miło gościć mamy uczniów naszej szkoły, które skorzystały z zaproszenia i wspólnie z nami miło spędziły czas. Uczniowie klas IV-VI przedstawili nam humorystyczną scenkę, która rozbawiła widownię. Finałem akademii był koncert zespołu muzycznego w składzie:Dyrektor Tomasz Niewęgłowski, Przewodniczący Rady Rodziców Marcin Kurek, Krzysztof Maros, Radosław Kruk.Ten wspaniały dzień to kolejny punkt realizowanego w naszej szkole projektu „Szkoła Współpracy” i kolejny dowód na to, że wspólnie można wiele.
 

 

   W ramach Szkoły Współpracy organizowany był cykl spotkań integracyjnych.  Jednym z nich była impreza zorganizowana 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka pod nazwą Święto Rodziny. W organizacje święta włączyli się rodzice, nauczyciele  i dzieci.  Zdjęcia w galerii przedstawiają klimat imprezy. Zapraszamy za rok.

 

 

    Mamy nadzieję, że tego typu idee pomogą nam stworzyć taką szkołę, w której każdy uczeń, rodzic i nauczyciel będzie chętnie pracował, rozmawiał jak również uczestniczył we wspólnej zabawie.

 

Lider Animator

W Centrum Olimpijskim w Warszawie 16 października 2013 na I Ogólnopolskim Kongresie Animatorów Sportu Mirosława Belniak odebrała nagrodę – wyróżnienie w konkursie  Lider Animator 2013.  Program „Wychowanie fizyczne dawką ruchu sportu i radości”  znalazł się w 10 wyróżnionych ( spośród ponad 500 ) i został uhonorowany kwotą 2000 zł. W kongresie uczestniczył również dyrektor  ZS Tomasz Niewęgłowski. Na zdjęciu poniżej dziesiątka wyróżnionych.

M. Belniak już po raz drugi znalazła uznanie komisji wymienionego konkursu, bowiem w roku 2012 została jego laureatem i otrzymała 13000 zł, które zostały wydatkowane na realizację programu zdrowotnego „Chcę być zdrowa jestem sprawna i aktywna fizycznie”. Poniżej 16 laureatów wraz z organizatorami konkursu.